Promień: Wyłączony
Promień:
km Set radius for geolocation
Szukaj

Dress code na kolacji firmowej

Dress code to jedna z zasad savoir-vivre, która dotyczy odpowiedniego doboru stroju do okazji. Jest bardzo ważny w biznesie, ponieważ to jak jesteśmy ubrani pokazuje nasz stosunek do partnerów, współpracowników oraz przełożonych. Jeśli nasz strój będzie niewystarczająco elegancki w stosunku do sytuacji, pokażemy brak szacunku do pozostałych uczestników spotkania. Z drugiej strony, jeśli ubiór będzie zbyt przesadzony, będziemy odbierani jako nieprzygotowani do spotkania. Stosując prawidłowo dress code zostaniemy odebrani przez innych pozytywnie, a sami poczujemy się bardziej pewni siebie.

Przede wszystkim idąc na firmową kolację należy przeczytać wcześniej dokładnie zaproszenie. Przyjętym już zwyczajem jest dopisywanie informacji o obowiązującym stroju. Jaki dokładnie ubiór kryje się za hasłami dress codu?

Black tie

Jest to ekskluzywny strój wieczorowy, który można założyć wyłącznie po godzinie 20. W przypadku black tie mężczyźni ubierają się w czarny garnitur, bądź smoking, białą koszulę, czarne galowe buty oraz czarny krawat. Kobieta może założyć klasyczną małą czarną, bądź sukienkę koktajlową w ciemnym kolorze. Dobrym wyborem będzie również długa suknia wieczorowa.

Informal (koktajlowy)

W tym przypadku obowiązują garnitury i suknie koktajlowe. Mężczyźni powinni włożyć ciemny garnitur, grafit bądź granat (czerń jest wskazana po godzinie 18-tej), koszulę na długi rękaw w jasnych stonowanych kolorach, gładką bądź w drobny wzór. Do tego obowiązkowo krawat (najlepiej gładki, w ciemnych, stonowanych kolorach) oraz skórzane ciemne buty. Panie ubierają się w sukienki koktajlowe, najlepiej do kolan. Do tego pasujące do stroju sandały lub czółenka. Wedle uznania mogą również założyć dopasowaną biżuterię, bądź narzucić szal na ramiona. Warto pamiętać, że w gorące dni nie trzeba zakładać rajstop, a jeśli ubieramy sandały, to jest to niedopuszczalne.

Business smart

Jeśli na naszym zaproszeniu widnieje adnotacja o stroju business smart powinniśmy mieć na uwadze, że jest to profesjonalny i elegancki styl, jednakże jednocześnie nieco mniej formalny. Strój męski powinien się składać z garnituru w stonowanym kolorze, pod który panowie włożą jasne koszule na długi rękaw. Dopuszczalny jest delikatnie wzorzysty krawat oraz brązowe buty. Panie powinny ubrać się w żakiet oraz do wyboru: spódnica, spodnie albo sukienka. Żakiet można zastąpić eleganckim swetrem lub bliźniakiem z dzianiny, zaś koszulę bluzką z eleganckiego materiału. Buty powinny być na niezbyt wysokim obcasie.

Business casual i smart casual

Oba te style dotyczą strojów dobieranych ze starannością,eleganckich. W przypadku business casual panowie mogą nosić to co w business smart, ale dopuszczalne są jaśniejsze kolory, koszulki polo czy swetry V-neck. Panie natomiast mogą założyć marynarki, kardigany, garsonki czy sukienki. Dopuszczalne są także klasyczne spódnice oraz spodnie.

Do tego obowiązkowo krawat (w ciemnych, stonowanych kolorach) oraz skórzane ciemne buty. Jeśli mamy do czynienia ze stylem smart casual, wówczas musimy skupić się na wyczuciu konkretnej sytuacji, aby odpowiednio dobrać elementy garderoby. Dla pań dopuszczalne są poza tym co w stylu business casual kolszulki polo, ciemne jeansy, sukienki powyżej kolana oraz buty z odkrytymi palcami. Panowie natomiast mogą założyć nieformalne marynarki, blezery, koszule z krótkim rękawem, ciemne jeansy czy spodnie w typie chinos. Warto zwrócić uwagę, że różnice między business casual a smart casual się zacierają, dlatego tak ważny jest staranny dobór stroju w przypadku tych stylów.

Jeśli na zaproszeniu nie ma informacji na temat stroju starajmy się ubrać w sposób elegancki, niezbyt strojny, jednak tak, by nasz strój odróżniał się od służbowego ubioru. Warto postawić na proste, klasyczne kroje oraz ciemne, stonowane kolory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem